NBA VE BİDEV, TÜRKİYE’DE JUNIOR NBA LİGİ KURUYOR

11-14 yaş grubunda erkekler ve kızlar için Jr. NBA Ligi İstanbul’da Ekim ayında gerçekleşecek seçmeler ile başlayacak ve Aralık ayında gerçekleşecek Final ile sonuçlanacak.

NBA VE BİDEV,  TÜRKİYE’DE JUNIOR NBA LİGİ KURUYOR

NBA VE BİDEV, TÜRKİYE’DE JUNIOR NBA LİGİ KURUYOR

11-14 yaş grubunda erkekler ve kızlar için Jr. NBA Ligi İstanbul’da Ekim ayında gerçekleşecek seçmeler ile başlayacak ve Aralık ayında gerçekleşecek Final ile sonuçlanacak. 

İSTANBUL, TÜRKİYE, 04 Ağustos 2022 

National Basketball Association (NBA) ve ülkemizde basketbol sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla sivil toplum örgütü olarak kurulan Basketbol için Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV), bugün İstanbul’da Jr. NBA Türkiye Ligi oluşturmak için uzun soluklu bir iş birliği anlaşması imzaladıklarını duyurdular. Program, ilk yılında 11-14 yaş grubunda erkekler ve kızlar için 30 ilk öğrenim okulunun katılımı ile kurgulanacak. 

Jr. NBA Türkiye Ligi, Ekim ayında gerçekleşecek seçimler ile her okulun bir NBA takımına eşleşmesi ile başlayacak, oyunlara ilgili NBA takımlarının formaları ile katılacak ve Aralık ayında gerçekleşecek Jr. NBA Türkiye Lig Finali ile sonuçlanacaktır. 

İş birliği için BİDEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Arat ‘BİDEV sadece bir vakıf değil, basketbola gönül vermiş, Türk basketbolunun gelişmesine katkı sağlamak için bir araya gelmiş bir aile. Çocuklar ve gençler için fırsat eşitliği yaratarak zeki, çevik ve ahlaklı sporcular yetiştirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. BİDEV olarak basketbolu, aydın ve nitelikli bireyler yetiştirmek için bir araç olarak görüyor, ilk adımı BİDEV ve NBA iş birliği ile atarak erkekler ve kızların geleceği için önümüzdeki yıllarda büyüyecek bir BİDEV-Jr.NBA Ligi programının başlangıcının heyecanını yaşıyoruz. Bu iş birliğimizi ilerleyen dönemde Anadolu’da da hayata geçirmeyi amaçlıyoruz.’ dedi.

BİDEV Yönetim Kurulu Üyesi Eyal Tarablus ‘Türkiye’de basketbol ve NBA’nin popülaritesi her geçen sene artıyor. Basketbol topunu eline alan her çocuk bir gün üzerinde bir NBA takımı forması görmenin hayalini kurar. BİDEV’de bu hayallere uzanan yolculukta NBA ile çalışacak olmaktan gurur duyuyoruz. Jr.NBA Ligi turnuva formatının her okul, çocuk ve koç tarafından hızlıca benimseneceğini ve muhteşem bir sezon olacağına inanıyoruz.’

NBA Avrupa ve Ortadoğu Basketbol Operasyonları Direktörü Henry Utku “Jr. NBA Ligi programını, oyunu öğretme isteğimizi ve genç erkekler ve kızlar için değerlerimizi paylaşan BİDEV ile birçok muhteşem Türkiye’de başlatıyor olmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi. “Türkiye zengin basketbol gelenekleri olan bir ülkedir ve bu program basketbolun etkileşimli ve eğlenceli bir ortamda daha çok gence ulaşmasını sağlayarak Türkiye’de gelişiminin devamını sağlayacaktır.” 

Jr. NBA, oyuncular, koçlar ve veliler için basketbol deneyimini geliştirmek üzere kurduğu, basketbolun temel becerileri ve takım ruhu, saygı, kararlılık ve birliktelik gibi temel değerlerini öğretmeyi hedeflediği NBA’in erkek ve kız basketbol oyuncuları için küresel gelişim programıdır. 2021-22 sezonunda Jr.NBA, Avrupa ve Orta Doğu’da 93 lig organizasyonu ile 42,000 çocuğa erişti. NBA, geçtiğimiz senelerde Türkiye’de hazırlık maçları, Jr. NBA ligi, diğer alt yapı gelişim programları ve taraftar etkinlikleri olmak üzere birçok etkinliğe imza attı.

Jr. NBA Türkiye Ligi hakkında daha fazla bilgi almak için jr.nba.com web sitesini ziyaret edebilir, Facebook (Facebook.com/jrnba), Twitter (@jrnba) ve Instagram’da (@jrnba) hesaplarını takip edebilirsiniz.

 

BİDEV Hakkında

Basketbol için Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV), Türk basketbolcularının yetişmelerine eğitim yoluyla katkı sağlanması ve Türkiye’de basketbol sporuna emeği geçmiş kişilere sosyal yardımlaşma aracılığıyla destek olunması gayesiyle sivil toplum kuruluşu olarak 2020 yılında kurulmuştur. Bu amacı gerçekleştirmek için iş insanları, mevcut ve emeği geçen basketbolcular, koçlar, hakemler, spor yöneticileri ve basın mensupları bir araya gelmiştir. Vakfımızın temel prensipleri şeffaflık ve sürdürülebilirliktir. Hedefimiz, şu ana kadar Türk basketbolunda yapılmış kıymetli çalışmaların üzerine ekleyerek örnek kabul edilecek sürdürülebilir destek ve eğitim çalışmaları organize etmektedir. 

BİDEV hakkında daha fazla bilgi için www.bidev.org.tr adresini ziyaret edebilir; Facebook (@bidevorgtr), Twitter (@bidevorgtr), Instagram (@bidevorgtr), Linkedin (@bidevorgtr) ve YouTube’da (@bidevorgtr) hesaplarını takip edebilirsiniz.

NBA Hakkında

National Basketball Association (NBA), basketbolun gücünü kullanarak her yerde insanlara ilham olmak ve onları birleştirmek misyonu ile çalışan küresel bir spor ve medya organizasyonudur. NBA, WNBA, NBA G League, NBA 2K League ve Basketball Africa League profesyonel spor organizasyonları kapsamında NBA, 215 ülkede 50’den fazla lisanda maçları ve programları yayımlanan, yedi kıtaya yayılmış 200’de fazla ülkede lisanslı ürünleri satılan önemli bir uluslararası varlık kurmuştur.  2021-22 sezonu başında NBA takımları kadrolarında 40 ülkeden 121 uluslararası oyuncu yer almıştır. NBA Dijital kanalları NBA TV, NBA.com, NBA uygulaması ve NBA League Pass’i kapsamaktadır. NBA, tüm dünyaya yayılmış 2.1 milyon takipçisi ve ligi, takımları ve oyuncuları ile dünyanın en büyük sosyal medya organizasyonlarından birini yaratmıştır. NBA Cares, NBA’nin gençlere yönelik uluslararası kurumlar ile iş birliği yaparak eğitim, gençlik ve aile gelişimi, sağlık konularında önemli konuların çözümüne katkıda bulunduğu sosyal sorumluluk yapısıdır.

İletişim

Ignasi Castelló, NBA EME Communications,  icastello@nba.com, +34 6102000

Coşkun Teziç, BİDEV Genel Sekreter, coskun.tezic@bidev.org.tr , +905347041944

Galeri